WhatsApp
Teklif Al
  • Yüzlerce kurumsal mutlu müşterilerimiz arasına katılın.

BlogÜtü Kazanı Periyodik Kontrolü

Ütü Kazanı Periyodik Kontrol ve Muayenesi Nedir ?

18.02.2022 Tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren ütü kazanları, basınçlı kaplar adı altında zorunlu muayenelerin bir parçası kılınmıştır. 

Genellikle tekstil vb. işler için kullanılan ütü kazanları bir nevi küçük buhar jeneratörleridir.

Ütü Kazanı Periyodik Kontrol Süreleri Nelerdir?

İş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliğince ütü kazanları yılda en az 1 kere muayene ettirilmek zorundadırlar.

Ütü Kazanı Periyodik Kontrolleri Yapılırken Yararlanılan Standartlar Nelerdir?

TS EN 12952-7          Su borulu kazanlar ve yardımcı tesisatları - Bölüm 7: Kazan donanımı için gerekler
TS EN 12953-6          Silindirik kazanlar - Bölüm 6: Kazan donanımı için özellikler
TS EN ISO 4126-1    Aşırı basınca karşı koruma için emniyet cihazları - Bölüm 1: Emniyet vanaları
TS EN 837-2              Basınç ölçerler-Bölüm 2: Basınç ölçerler için seçim ve montaj tavsiyeleri

Ütü Kazanı Periyodik Kontrollerini Kimler Yapabilir?

Ölçümleri "İş ekipmanlarının periyodik kontrollerini yapmaya yetkili kişilerin yakıt ve eğitimine ilişkin tebliğ" ve "İş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliği" gereği kontrolleri alanında uzman bakanlık kayıt numarası (ekip net numarası) olan, kullandığı cihaz ve ölçüm ekipmanlarının kalibrasyon sertifikası olan ve fatura karşılığı periyodik kontrol hizmeti veren kuruluşlardan çalışanlar yapmaktadır. Makromuayene 12 yıllık deneyimi, uzman ekibi ve ekipmanları ile mapa periyodik kontrollerini yapmaya yetkili akredite bir kuruluştur.

Makromuayene sakarya,izmit,düzce,istanbul,bilecik gibi ülkenin her yerinde kontrol yapmaya yetkili uzman kuruluştur. Sakarya periyodik kontrol, sakarya ütü kazanı kontrolü, sakarya ütü kazanı bakımı ve muayenesi konusunda güvenilir partner firmadır.Kocaeli ütü kazanı periyodik kontrol, ütü kazanı kontrolü ve muayenesi, düzce ütü kazanı periyodik kontrol, bilecik ütü kazanı kontrol.gebze ütü kazanı kontrol.

Ütü Kazanı Periyodik Kontrollerinin Yaptırılma Sorumlusu Kimlerdir ?

İşveren; periyodik kontrolü yapmaya yetkili kişiler tarafından belirtilen, iş ekipmanlarının periyodik kontrolleri ile ilgili ön hazırlıkları yapar veya yaptırır. Periyodik kontrol yapmaya yetkili kişi tarafından talep edilmesi halinde, ekipmanın yetkili servisinin periyodik kontrol faaliyetlerine nezaret etmesini sağlar.