WhatsApp
Teklif Al
  • Yüzlerce kurumsal mutlu müşterilerimiz arasına katılın.

BlogOtoklav Periyodik Kontrol

Otoklav Periyodik Kontrol ve Muayenesi Nedir ?

Otoklavlar basınç altında çalışan ve sürekli gözlem altında tutulması gereken ekipmanlardır.

Otoklav periyodik kontrolü hem çalışma ortamı açısından sağlık ve güvenlik sağlar hem de yıllık yasak zorunlu muayenelerin bir parçasıdır.

Otoklav Periyodik Kontrol Süreleri Nelerdir?

İş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliğince hidrofor genleşme tankları yılda en az 1 kere yetkili ve ekipnet (bakanlık kayıt no) numaralı kuruluşa muayene ettirilmelidir.

Otoklav Periyodik Kontrolleri Yapılırken Yararlanılan Standartlar Nelerdir?

TS EN 285+A1          Sterilizasyon - Buhar sterilizatörleri - Büyük sterilizatörler

TS EN 13060            Küçük buhar sterilizatörleri

TS EN 13445-5         Basınçlı kaplar - Ateşle temas etmeyen - Bölüm 5: Muayene ve deney

TS EN ISO 4126-1    Aşırı basınca karşı koruma için emniyet cihazları - Bölüm 1: Emniyet vanaları

TS EN 837-2              Basınç ölçerler-Bölüm 2: Basınç ölçerler için seçim ve montaj tavsiyeleri

Otoklav Periyodik Kontrollerini Kimler Yapabilir?

Ölçümleri "İş ekipmanlarının periyodik kontrollerini yapmaya yetkili kişilerin yakıt ve eğitimine ilişkin tebliğ" ve "İş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliği" gereği kontrolleri alanında uzman bakanlık kayıt numarası (ekip net numarası) olan, kullandığı cihaz ve ölçüm ekipmanlarının kalibrasyon sertifikası olan ve fatura karşılığı periyodik kontrol hizmeti veren kuruluşlardan çalışanlar yapmaktadır. Makromuayene 12 yıllık deneyimi, uzman ekibi ve ekipmanları ile mapa periyodik kontrollerini yapmaya yetkili akredite bir kuruluştur.

Makromuayene sakarya,izmit,düzce,istanbul,bilecik, yalova gibi ülkenin her yerinde kontrol yapmaya yetkili uzman kuruluştur. Sakarya periyodik kontrol, sakarya Otoklav kontrolü, sakarya Otoklav bakımı ve muayenesi konusunda güvenilir partner firmadır. Kocaeli Otoklav periyodik kontrol, Otoklav kontrolü ve muayenesi, düzce Otoklav periyodik kontrol, bilecik Otoklav kontrol.gebze Otoklav kontrol.

Otoklav Periyodik Kontrollerinin Yaptırılma Sorumlusu Kimlerdir ?

İşveren; periyodik kontrolü yapmaya yetkili kişiler tarafından belirtilen, iş ekipmanlarının periyodik kontrolleri ile ilgili ön hazırlıkları yapar veya yaptırır. Periyodik kontrol yapmaya yetkili kişi tarafından talep edilmesi halinde, ekipmanın yetkili servisinin periyodik kontrol faaliyetlerine nezaret etmesini sağlar.