WhatsApp
Teklif Al
  • Yüzlerce kurumsal mutlu müşterilerimiz arasına katılın.

BlogKompresör ve Hava Tankı Periyodik Kontrolü

Kompresör Hava Tankı Periyodik Kontrol ve Muayenesi Nedir ?

KOMPRESÖR: Gaz veya buharı, giriş basıncından daha yüksek bir basınca sıkıştıran kompresör ünitesinin bir kısmı. KOMPRESÖR ÜNİTESİ: Kompresörü, tahrik sistemini ve çalışma için gerekli her parça ve tertibatı ihtiva eden bir ünite.

HAVA KOMPRESÖRÜ: Havanın, azotun veya inert gazların sıkıştırılması için tasarlanan kompresör.

PİSTONLU KOMPRESÖR: Pistonun alt ölü noktaya hareketiyle atmosfer gazını emen, kuru hava filtresinde temizleyen, emme sübaplarından geçiren, pistonun üst ölü noktaya hareketiyle birlikte basma subapları ile sıkıştıran kompresör tipi. Pistonlu kompresör kafa bloğu, elektrik motoru kayış- kasnak sistemi yardımı ile tahrik edilir.

VİDALI KOMPRESÖR: Basınçlı hava üretmek için piston yerine birbirine geçmiş rotor çiftinin kullanıldığı ve bu rotor çiftinin dönmesiyle emilen havayı çıkışa doğru taşıyarak sıkıştıran kompresör tipi.

DİNAMİK KOMPRESÖR: Havanın basıncını hava akışı esnasında arttıran, pozitif deplasmanlı kompresörlerin aksine azalan hacim ile değil dönen kanatların yardımıyla hızlanan havanın bir difüzör yardımıyla genişlemesi sonucunda sahip olduğu hızın statik basınca dönüşmesi sonucu gerçekleştiren kompresör  tipi.

HAVA TANKI: Kompresörün ürettiği havayı depolayan eleman. Bir nevi hava aküsü.

Kompresör Hava Tankı Periyodik Kontrol Süreleri Nelerdir?

İş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliğince ütü kazanları yılda en az 1 kere muayene ettirilmek zorundadırlar.

Kompresör Hava Tankı Periyodik Kontrolleri Yapılırken Yararlanılan Standartlar Nelerdir?

TS EN 1012-1 Kompresörler ve vakum pompaları - Güvenlik kuralları - bölüm 1: Hava kompresörleri
TS 1203 EN 286-1 Tanklar - Basit - Alev almayan - Basınçlı - Hava veya azot depolamak için tasarımlanmış - Bölüm 1:Genel amaçlar için basınçlı tanklar
TS EN 13445-5 Basınçlı kaplar - Ateşle temas etmeyen - Bölüm 5: Muayene ve deney
TS EN ISO 4126-1    Aşırı basınca karşı koruma için emniyet cihazları - Bölüm 1: Emniyet vanaları
TS EN 837-2              Basınç ölçerler-Bölüm 2: Basınç ölçerler için seçim ve montaj tavsiyeleri

Kompresör Hava Tankı Periyodik Kontrollerini Kimler Yapabilir?

Ölçümleri "İş ekipmanlarının periyodik kontrollerini yapmaya yetkili kişilerin yakıt ve eğitimine ilişkin tebliğ" ve "İş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliği" gereği kontrolleri alanında uzman bakanlık kayıt numarası (ekip net numarası) olan, kullandığı cihaz ve ölçüm ekipmanlarının kalibrasyon sertifikası olan ve fatura karşılığı periyodik kontrol hizmeti veren kuruluşlardan çalışanlar yapmaktadır. Makromuayene 12 yıllık deneyimi, uzman ekibi ve ekipmanları ile mapa periyodik kontrollerini yapmaya yetkili akredite bir kuruluştur.

Makromuayene sakarya,izmit,düzce,istanbul,bilecik gibi ülkenin her yerinde kontrol yapmaya yetkili uzman kuruluştur. Sakarya periyodik kontrol, sakarya kompresör hava tankı kontrolü, sakarya kompresör hava tankı bakımı ve muayenesi konusunda güvenilir partner firmadır. Kocaeli kompresör hava tankı periyodik kontrol, kompresör hava tankı kontrolü ve muayenesi, düzce kompresör hava tankı periyodik kontrol, bilecik kompresör hava tankı kontrol.gebze kompresör hava tankı kontrol.

Kompresör Hava Tankı Periyodik Kontrollerinin Yaptırılma Sorumlusu Kimlerdir ?

İşveren; periyodik kontrolü yapmaya yetkili kişiler tarafından belirtilen, iş ekipmanlarının periyodik kontrolleri ile ilgili ön hazırlıkları yapar veya yaptırır. Periyodik kontrol yapmaya yetkili kişi tarafından talep edilmesi halinde, ekipmanın yetkili servisinin periyodik kontrol faaliyetlerine nezaret etmesini sağlar.