WhatsApp
Teklif Al
  • Yüzlerce kurumsal mutlu müşterilerimiz arasına katılın.

Kompanzasyon Sistemi Kontrolü

Kompanzasyon Sistemi Kontrolü

– NEDİR?

Kompanzasyon panosu, işletmenin güç katsayısını düzenlemek için gerekli cihaz, kondansatör ve ölçü aletlerinin üzerinde bulunduğu panodur. Endüktif yükler (transformatörler, balastlar, elektrik motorları vs.) ve kapasitif yükler (elektronik balast, ups vs.) reaktif güç de çekerler. Reaktif gücün; gereksinim duyulan en yakın yerde üretilmesinin, elektrik sisteminin en iyi koşullarda çalıştırılması için büyük faydaları vardır.

– NASIL YAPILIR?

– Kompanzasyon sistemlerinin akım gerilim ölçümleri, sayaç değerleri ve kondansatörlerin kapasiteleri periyodik olarak kontrol edilir. Böylelikle oluşabilecek arıza önceden tespit edilir.

-Reaktif güç kontrol rölesinin COS Ø’si yükün devreye giriş çıkış hızına göre rölenin zaman ayarı yapılır.

-Kompanzasyon sistemlerinin bulunduğu ortamın soğutmasına bakılır.

-Kondansatörler ayrı ayrı kontrol edilmeli ve kondansatörler arası sıcaklık farkının yüksek olmamasına dikkat edilmelidir.

– NEDEN YAPILIR?

-Bakım ve kontrol, kayıpları arttıran reaktif gücü minimize eder. Sistemin güç faktörünün ( COS Ø ) düzelmesini sağlar.

– Günümüz şartlarında işletmelerin toplam aktif enerji tüketiminin %20‘si oranında endüktif reaktif kullanım hakkı, %15 kapasitif reaktif kullanım hakkı bulunmaktadır. Bu sınır değerler aşıldığında işletmeler tükettikleri enerjinin tamamını cezalı öderler.

-Kondansatörlerin arıza yapması ve zamanla kapasite kaybına uğraması engellenir.

-Harmoniklerin ya da üzerinde kalan şarj geriliminin neden olduğu darbe akımları engellenir. Gerilim düşmesine ve elektrik arızalarının önüne geçilir.