WhatsApp
Teklif Al
  • Yüzlerce kurumsal mutlu müşterilerimiz arasına katılın.

BlogBasınçlı Hava Tankı Periyodik Kontrolü

Basınçlı Hava Tankı Periyodik Kontrol ve Muayenesi Nedir ?

Basınçlı hava tankı basınç altında çalışan ve sürekli gözlem altında tutulması gereken ekipmanlardır.

Basınçlı hava tankı periyodik kontrolü hem çalışma ortamı açısından sağlık ve güvenlik sağlar hem de yıllık yasak zorunlu muayenelerin bir parçasıdır.

Basınçlı Hava Tankı Periyodik Kontrol Süreleri Nelerdir?

İş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliğince basınçlı hava tankı yılda en az 1 kere yetkili ve ekipnet (bakanlık kayıt no) numaralı kuruluşa muayene ettirilmelidir.

Basınçlı Hava Tankı Periyodik Kontrolleri Yapılırken Yararlanılan Standartlar Nelerdir?

TS 1203 EN 286-1    Tanklar - Basit - Alev almayan - Basınçlı - Hava veya azot depolamak için tasarımlanmış - Bölüm 1:Genel amaçlar için basınçlı tanklar

TS EN 13445-5         Basınçlı kaplar - Ateşle temas etmeyen – Bölüm 5: Muayene ve deney

TS EN ISO 4126-1    Aşırı basınca karşı koruma için emniyet cihazları - Bölüm 1: Emniyet vanaları

TS EN 837-2              Basınç ölçerler-Bölüm 2: Basınç ölçerler için seçim ve montaj tavsiyeleri

Basınçlı Hava Tankı Periyodik Kontrollerini Kimler Yapabilir?

Ölçümleri "İş ekipmanlarının periyodik kontrollerini yapmaya yetkili kişilerin yakıt ve eğitimine ilişkin tebliğ" ve "İş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliği" gereği kontrolleri alanında uzman bakanlık kayıt numarası (ekip net numarası) olan, kullandığı cihaz ve ölçüm ekipmanlarının kalibrasyon sertifikası olan ve fatura karşılığı periyodik kontrol hizmeti veren kuruluşlardan çalışanlar yapmaktadır. Makromuayene 12 yıllık deneyimi, uzman ekibi ve ekipmanları ile mapa periyodik kontrollerini yapmaya yetkili akredite bir kuruluştur.

Makromuayene sakarya,izmit,düzce,istanbul,bilecik, yalova gibi ülkenin her yerinde kontrol yapmaya yetkili uzman kuruluştur. sakarya periyodik kontrol, sakarya basınçlı hava tankı kontrolü, sakarya basınçlı hava tankı bakımı ve muayenesi konusunda güvenilir partner firmadır. kocaeli basınçlı hava tankı periyodik kontrol, basınçlı hava tankı kontrolü ve muayenesi, düzce basınçlı hava tankı periyodik kontrol, bilecik basınçlı hava tankı kontrol.gebze basınçlı hava tankı kontrol.

Basınçlı Hava Tankı Periyodik Kontrollerinin Yaptırılma Sorumlusu Kimlerdir ?

İşveren; periyodik kontrolü yapmaya yetkili kişiler tarafından belirtilen, iş ekipmanlarının periyodik kontrolleri ile ilgili ön hazırlıkları yapar veya yaptırır. Periyodik kontrol yapmaya yetkili kişi tarafından talep edilmesi halinde, ekipmanın yetkili servisinin periyodik kontrol faaliyetlerine nezaret etmesini sağlar.